bullet_whisky strona główna

Bowmore

Bowmore to najstarsza gorzelnia na Islay. ZostaÅ‚a ona zaÅ‚ożona w 1779 roku i znajduje siÄ™ poÅ›rodku wyspy w malowniczym miasteczku Bowmore. Oficjalny zaÅ‚ożyciel gorzelni, John Simpson, po uzyskaniu zgody wÅ‚adz na wybudowanie domu i postawienie budynków gospodarczych zaÅ‚ożyÅ‚ na swojej posesji aparaturÄ™ destylacyjnÄ….
NastÄ™pnymi wÅ‚aÅ›cicielami Bowmore byli bracia James i William Muter. James byÅ‚ konsulem Portugalii i Brazylii w Glasgow. CzÅ‚owiek ten bardzo przyczyniÅ‚ siÄ™ do rozwoju produkcji w zakÅ‚adzie. PosiadaÅ‚ wÅ‚asny parowiec, którym sprowadzaÅ‚ na wyspÄ™ wÄ™giel i jÄ™czmieÅ„. WywoziÅ‚ nim później trunek z wyspy. Rodzina Mutterów prowadziÅ‚a Bowmore do 1892 roku, nastÄ™pnie sprzedaÅ‚a zakÅ‚ad prywatnej spóÅ‚ce Bowmore Distillery Co.
W 1963 roku znowu nastÄ…piÅ‚a zmiana wÅ‚aÅ›ciciela Bowmore. ZakÅ‚ad staÅ‚ siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… Stanleya P. Morrisona wzamian za kwotÄ™ 117 tyÅ› funtów. Morrison rozbudowaÅ‚ i zmodernizowaÅ‚ Bowmore, nie zlikwidowaÅ‚ jednak starej podÅ‚ogi do sÅ‚odowania jÄ™czmienia. W 1989 roku JapoÅ„czycy wykupili 35% akcji firmy. Firma Morrison Bowmore Co. wraz z trzema wchodzÄ…cymi w jej skÅ‚ad gorzelniami (Bowmore, Auchentoshan i Glen Garioch) weszÅ‚a później w caÅ‚oÅ›ci w skÅ‚ad japoÅ„skiego koncernu. Nowy wÅ‚aÅ›ciciel postanowiÅ‚ rozszerzyć portfolio - wprowadziÅ‚ edycje - 1999 Darkest, 2000 Dusk, w 2001 Dawn oraz liczne wersje rocznikowe. W 2004 roku zakÅ‚ad odkupiÅ‚ od prywatnego kolekcjonera Hansa Sommera najwiÄ™kszÄ… kolekcjÄ™ Bowmora - miaÅ‚a ona ponad 200 eksponatów w tym kilka Black Bowmore.
Bowmore jako jedna z nielicznych destylarni na Islay używa w procesie produkcji również sÅ‚odu produkowanego we wÅ‚asnym zakresie, dokÅ‚adnie jest to 40% natomiast pozostaÅ‚e 60% sprowadza z „Mainland" - staÅ‚ego lÄ…du Szkocji. Do whisky produkowanej w tej gorzelni dodaje siÄ™ 22-25 ppm torfu z wÅ‚asnych zÅ‚óż. Co plasuje ten zakÅ‚ad dokÅ‚adnie jeÅ›li chodzi o torfowe i dymne aromaty poÅ›rodku producentów z Islay - miÄ™dzy Ardbegiem a Bruichladdichem. W procesie produkcji wykorzystywana jest woda pochodzÄ…cÄ… z rzeki Laggan, która przepÅ‚ywa również przez ogórek menadżera zakÅ‚adu. Co ciekawe część magazynów znajduje siÄ™ poniżej poziomu morza, ale jest to tylko część magazynu numer 1, gdzie dojrzewajÄ… tylko najbardziej ekskluzywne trunki takie jak Black Bowmore czy 40 letnie destylaty. Najstarszymi beczkami, które znajdujÄ… siÄ™ w zakÅ‚adzie sÄ… whisky z 1957 i 1958 roku. W magazynach znajduje siÄ™ 23 tyÅ› beczek i sÄ… one wykorzystane prawie, w 100% bowiem maksymalna ich pojemność to 24,5 tysiÄ™cy beczek. W chwili obecnej praktycznie caÅ‚a produkcja whisky przeznaczana jest na wersje single malt, bowiem wÅ‚aÅ›ciciele nie zamierzajÄ… już produkować whisky mieszanej Rob Roy, do której dotychczas dodawano Bowmora. Produkcja w zakÅ‚adzie wynosi okoÅ‚o 2 milionów litrów rocznie.
W 1979 zaÅ‚ożono w zakÅ‚adzie visitor center, które zostaÅ‚o odnowione w 2006 i jest w tej chwili najnowoczeÅ›niejszym wÅ›ród destylarni na Islay. W trakcie zwiedzania zakÅ‚adu można zobaczyć bardzo interesujÄ…cy film na temat destylarni oraz kilka legend zwiÄ…zanych z wyspÄ…. Na terenie gorzelni można też spróbować praktycznie wszystkie edycje trunków tu wyprodukowanych, a co dodatkowo istotne również osoby oprowadzajÄ…ce majÄ… dużą wiedzÄ™ i umiejÄ… udzielić odpowiedzi nawet na niektóre bardziej szczegóÅ‚owe pytania. Jedynie, co wywoÅ‚aÅ‚o moje zdziwienie podczas zwiedzania to, zakaz robienia zdjęć z fleszem - jest to jedyna destylarnia, w której byÅ‚em, która zabrania robienia zdjęć z fleszem.
JeÅ›li chodzi o portfolio tego producenta to jest ono niezwykle bogate. Pierwszym trunkiem, który chciaÅ‚bym opisać jest 8 letni destylat, który zostaÅ‚ wyprodukowany wyłącznie na tegoroczny festiwal Islay. Ilość tego trunku jest Å›ciÅ›le limitowana 800 butelek, niestety cena jest wysoka - 80 funtów. NajmÅ‚odszym destylatem tego producenta jest Legand - nie posiada on okreÅ›lenie wieku na etykiecie, ale z informacji prosto z destylarni wiem, że ten trunek ma od 8 do 10 lat. KolejnÄ… edycjÄ… jest whisky 12 letnia, nastÄ™pnie 15 letni Darkest - koÅ„cowy proces dojrzewania odbyÅ‚ siÄ™ w beczkach po sherry oloroso, dlatego ta whisky charakteryzuje siÄ™ bardzo ciemnÄ… barwÄ… oraz wyjÄ…tkowo sÅ‚odkim aromatem i smakiem. W ofercie producenta możemy znaleźć jeszcze produkt 17, 18 letni, 25 letni oraz bardzo rzadkie wersje rocznikowe. Bowmore Enigma i Surf przeznaczone sÄ… wyłącznie dla sklepów wolnocÅ‚owych.
W różnych specjalistycznych sklepach oraz przed wszsytkim na terenie zakÅ‚adu można nabyć starsze edycje Bowmora w unikatowych opakowaniach. Należą do nich na przykÅ‚ad Dusk z beczek po porto czy Claret z beczek po francuskim winie.