bullet_whisky strona główna

Glen Grant

Gorzelnia Glen Grant sÄ…siadujÄ…ca z destylarniÄ… Glenrothes, Speyburn czy Glenspey zaÅ‚ożona zostaÅ‚a przez braci James i John Grant w 1840 roku w Rothes, nad rzekÄ… Spey. Do dnia dzisiejszego część oryginalnych budynków destylarni, wybudowanych przez braci wokóÅ‚ niewielkiego podwórka, zostaÅ‚a zachowana, natomiast wiÄ™ksza część zabudowaÅ„ gorzelni pochodzi jednak z lat 80. XIX wieku.
Grantowie mieli duże doÅ›wiadczenie i wiedzÄ™ w dziedzinie produkcji i handlu whisky. Do tej pory zarzÄ…dzali zakÅ‚adem Dandelatih. Nie zawsze jednak dziaÅ‚ali zgodnie z prawem, bowiem John zajmowaÅ‚ siÄ™ swego czasu nawet przemytem whisky i miaÅ‚ licznych odbiorców, którzy zasmakowali w nielegalnym destylacie.
Co ciekawe Grantowie byli w regionie Speyside pionierami wykorzystania w gorzelni energii elektrycznej. Destylarnie bracia prowadzili aż do Å›mierci - John Grant umarÅ‚ w 1864 roku, a James w 1868 roku. GorzelniÄ™ przejÄ…Å‚ syn Jamesa, noszÄ…cy imiÄ™ po ojcu, zwany majorem. ByÅ‚ to czÅ‚owiek o despotycznym usposobieniu i surowy dla rodziny. Pracownikom zakÅ‚adu pozwalaÅ‚ jednak pod koniec zmiany na wypicie drinka („na drogÄ™") i na zabranie do domu jednej butelki whisky miesiÄ™cznie. Pod koniec XIX wieku, a dokÅ‚adnie w 1897 roku, kiedy wzrósÅ‚ popyt na whisky, major James wybudowaÅ‚ drugi zakÅ‚ad - Glen Grant 2 (Caperdonich). Po bankructwie Pattisonów, na skutek zaÅ‚amania na rynku alkoholowym, major musiaÅ‚ zamknąć obie gorzelnie, a swego czasu, co jest warte podkreÅ›lenia byÅ‚ pierwszym posiadaczem samochodu w Highlandach. Major James Grant zmarÅ‚ w 1931 r. po przeszÅ‚o 60 latach dziaÅ‚ania w branży whisky. W zwiÄ…zku z tym, że nie miaÅ‚ syna, tylko trzy córki to gorzelniÄ… zaczÄ…Å‚ zarzÄ…dzać wnuk - Douglas Mackessack.
ZakÅ‚ad Grantów wraz z przylegÅ‚ymi terenami wyglÄ…daÅ‚ już wtedy bardzo atrakcyjnie, gdyż major James urzÄ…dziÅ‚ wokóÅ‚ gorzelni malownicze ogrody, ozdobione oczkami wodnymi i drzewami owocowymi. Na skale w ogrodzie staÅ‚a maÅ‚a szafka, a w niej butelka whisky Glen Grant przeznaczona do degustacji. Major przyczyniÅ‚ siÄ™ też do rozwoju linii kolejowej, dziÄ™ki której pociÄ…gi jeżdżą wÅ‚aÅ›nie przez Rothes.
W 1953 roku firma Grantów połączyÅ‚a siÄ™ z firmÄ… George & J. G. Smith Ltd i z fuzji tej powstaÅ‚a The Glenlivet & Glen Grant Distilleries Ltd. W 1972 roku dołączyÅ‚ do nich Thomson & Co. Ltd i zakÅ‚ad Longmorn. W 1978 roku Douglas Mackessack postanowiÅ‚ odejść z interesu, tym samym rodzina Grantów, po 138 latach przestaÅ‚a dziaÅ‚ać w branży whisky. Nowym wÅ‚aÅ›cicielem Glen Grant zostaÅ‚ Chivas Brothers Ltd., wchodzÄ…cy w skÅ‚ad koncernu Seagram, a nastÄ™pnie Pernod Ricard. W latach 70. XX wieku Glen Grant przeszedÅ‚ modernizacjÄ™ i rozbudowÄ™. W zakÅ‚adzie zainstalowano cztery nowe kotÅ‚y o ksztaÅ‚cie dzwonu do pierwszej destylacji i cztery nowe kotÅ‚y z chÅ‚odnicami zwiÄ™kszajÄ…cymi nawrót flegmy do drugiej destylacji. Pod koniec 2005 roku destylarnia Glen Grant zostaÅ‚ sprzedana koncernowi Campari za rekordowÄ… sumÄ™ 150 milionów euro.
Single malt Glen Grant jest bardzo popularny, zwÅ‚aszcza w Europie. Rok rocznie znajduje siÄ™ w pierwszej piÄ…tce najchÄ™tniej konsumowanych trunków. OgromnÄ… popularność zdobyÅ‚ we WÅ‚oszech, gdzie sukces swój zawdziÄ™cza Armando Giovanniemu z Mediolanu, wÅ‚aÅ›cicielowi hotelu, który w 1951 roku sprowadziÅ‚ ze Szkocji 50 skrzynek 5-letniego Glen Granta. Szkocka whisky doskonale przyjęła siÄ™ na wÅ‚oskim rynku i w 1970 roku sprzedano w tym kraju już 60 tysiÄ™cy skrzynek, a w 2002 roku okoÅ‚o póÅ‚ miliona. Pod koniec XX wieku 70% whisky kupowanej przez WÅ‚ochów pochodziÅ‚o z zakÅ‚adu Glen Grant.
Single malt Glan Grant dostÄ™pny jest w wersji bez okreÅ›lenia wieku, 5 i 10 letniej. Na rynku jest wiele wersji pochodzÄ…cych od niezależnych dystrybutorów miÄ™dzy innymi Gordon & MacPhaila. Destylat Glen Grant wchodzi w skÅ‚ad blendów, m. in. Chivas Regal i Passport czy Islay Mist.
Na każdej butelce tej whisky ukazane sÄ… podobizny Jamesa i Johna Granta, którzy siedzÄ… lub stojÄ… w strojach szkockich górali obok beczki swojej whisky.
ZakÅ‚ad bÄ™dÄ…cy częściÄ… „szlaku whisky speyside" posiada wÅ‚asne Visitor Centre oraz bardzo malownicze ogrody, które oficjalnie otwarte zostaÅ‚y w 1996 po trzech latach ciężkiej pracy ogrodniczej. Wszystko po to, aby oddać w najmniejszych detalach XIX wiek, epokÄ™ wiktoriaÅ„skÄ… i piÄ™kno ogrodu z czasu „majora".
MiÅ‚oÅ›nikom whisky i innych alkoholi polecam stronÄ™ internetowÄ… destylarni www.glengrant.com na której mogÄ… PaÅ„stwo odbyć wirtualnÄ… podróż po caÅ‚ym zakÅ‚adzie. Film nakrÄ™cony w gorzelni jest bardzo dobrej jakoÅ›ci i jednoczeÅ›nie nie trzeba dÅ‚ugo czekać na wczytanie siÄ™ go. Na stronie jest dodatkowo bardzo przystÄ™pnie przedstawiony proces produkcji whisky, jeÅ›li ktoÅ› chciaÅ‚by rozszerzyć swojÄ… wiedzÄ™ w tym zakresie.