ZakÅ‚ad Royal Lochnagar znajduje siÄ™ w regionie Highlands, a dokÅ‚adnie w jego wschodniej części. Destylarnia swojÄ… nazwÄ™ zawdziÄ™cza niedaleko leżącym wzgórzom Lochnagar, z którymi to nawet brytyjska rodzina królewska jest zwiÄ…zana. W roku 1852 książę Albert kupiÅ‚ na tych terenach grunt, na którym wzniesiono zamek Balmoral. W okolicy zakÅ‚adu znajdujÄ… siÄ™ inne destylarnie: Fettercairn, Blair Athol, Glenury Royal czy North Port.
Pierwszym gorzelnikiem, prowadzÄ…cym na tych terenach oficjalny zakÅ‚ad byÅ‚ James Robertson. Jego destylarnia, która najpierw nazywaÅ‚a siÄ™ Glen Fearden zostaÅ‚a podpalona przez okolicznych nielegalnych producentów whisky. Podpalenie stanowiÅ‚o zemstÄ™ za wykupienie przez Robertsona licencji destylacyjnej. Robertson nie poddaÅ‚ siÄ™, lecz wybudowaÅ‚ nowy zakÅ‚ad, nazwaÅ‚ go Lochnagar i zarejestrowaÅ‚ w 1826 roku. Niestety, nowy obiekt również spÅ‚onÄ…Å‚, ale przyczyna drugiego pożaru nie zostaÅ‚a nigdy poznana. Tym razem Robertson wycofaÅ‚ siÄ™ z gorzelnictwa. OdbudowÄ… jego zakÅ‚adu zajęła siÄ™ spóÅ‚ka Farquharson & Reid, która przez kilka lat prowadziÅ‚a w tym zakÅ‚adzie destylacjÄ™.
Obecną postać omawiana gorzelnia zawdzięcza Johnowi Beggowi. W 1845 roku uruchomił on nową destylarnię w posiadłości Balmoral dzierżawionej od Gordona of Abergeldy i nazwał ją New Lochnagar. Na etykiecie obecnej whisky Royal Lochnagar znajduje się właśnie rok 1845 jako data założenia zakładu.
Warto wspomnieć, co szczególnie może zainteresować „marketingowców", że John Begg to autor pierwszego w branży hasÅ‚a reklamowego. BrzmiaÅ‚o ono "Take the peg of John Begg", czyli "Spróbuj trunku Johna Begga".
W 1848 roku do zamku Balmoral wybraÅ‚a siÄ™ królowa Wiktoria wraz z ksiÄ™ciem Albertem. PrzedsiÄ™biorczy John Begg dowiedziaÅ‚ siÄ™, że królowa bÄ™dzie przebywaÅ‚a niedaleko jego zakÅ‚adu i postanowiÅ‚ zaaranżować coÅ› specjalnego. PosÅ‚aÅ‚ do królowej list - zaproszenie nakÅ‚aniajÄ…ce do odwiedzenia gorzelni. Wiktoria przyjęła zaproszenie i w towarzystwie ksiÄ™cia Alberta, a także Å›wity książąt i księżniczek przybyÅ‚a do New Lochnagar. Przy tej okazji rodzinÄ™ królewskÄ… oczywiÅ›cie poczÄ™stowano whisky New Lochnagar. Trunek smakowaÅ‚ goÅ›ciom tak bardzo, że po kilku dniach gorzelnia Johna Begga otrzymaÅ‚a królewski gwarant, który daÅ‚ Beggowi prawo do używania nazwy „Royal Lochnagar".
Jako ciekawostkÄ™ warto dodać, że królowa Wiktoria pijaÅ‚a podobno whisky zmieszanÄ… z czerwonym winem bordeaux, co tym bardziej może dziwić nas miÅ‚oÅ›ników single maltów. Miejmy jednak nadzieje, że sÄ… to tylko legendy.
Whisky Royal Lochnagar wkrótce staÅ‚a siÄ™ sÅ‚awna i znacznie zwiÄ™kszyÅ‚a siÄ™ jej sprzedaż. CzÄ™ste wizyty królowej Wiktorii na zamku Balmoral oraz w zakÅ‚adzie doprowadziÅ‚y do tego, że okolica zaczęła być odwiedzana przez wielu turystów. Liczne gÅ‚owy PaÅ„stw odwiedzajÄ…ce królewskÄ… rodzinÄ™ również korzystaÅ‚y z okazji zwiedzenie tej wÅ‚aÅ›nie destylarni. Po pewnym czasie całą okolicÄ™ wokóÅ‚ doliny rzeki Dee przestano nazywać Deeside i przemianowano jÄ… na Royal Deeside.
Wspomniany wczeÅ›niej John Begg znacznie przyczyniÅ‚ siÄ™ do rozwoju firmy i to nie tylko w sensie marketingowym. Dodatkowo zbudowaÅ‚ nowe magazyny dla zakÅ‚adu, rozwinÄ…Å‚ proces kupoważenia, a także promowaÅ‚ blended whisky. Whisky Royal Lochnagar przez dÅ‚ugi okres przeznaczano wyłącznie na stóÅ‚ królewski i do produkcji blendów VAT 69 oraz Begg. Co ciekawe duży sukces na rynku odniosÅ‚a whisky John Begg Blue Cap.
W 1906 roku John Begg zmarÅ‚, a rodzinny interes zaczÄ…Å‚ prowadzić jego syn. MÅ‚ody Begg nie miaÅ‚ jednak takiego talentu do prowadzenia firmy jak jego ojciec. Dziesięć lat później zakÅ‚ad Royal Lochnagar kupiÅ‚a firma John Dewar & Sons, która w 1925 roku staÅ‚a siÄ™ częściÄ… DCL.
Royal Lochnagar jest jednÄ… z najmniejszych destylarni pod skrzydÅ‚ami Diageo - dawne DCL. Swego czasu przy produkcji whisky w zakÅ‚adzie zatrudnionych byÅ‚o tylko osiem osób. Gorzelnie przebudowywano i zmodernizowano trzy razy. Pierwszy remont miaÅ‚ miejsce w 1906 roku, po przejÄ™ciu zakÅ‚adu przez spóÅ‚kÄ™ John Dewar. CaÅ‚e szczęście jednak, że w zakÅ‚adzie pozostaÅ‚o wiele oryginalnych elementów, watro wspomnieć przykÅ‚adowo o dachu w ksztaÅ‚cie pagody. W 1988 roku za 2 miliony funtów zbudowano w Royal Lochnagar salÄ™ recepcyjnÄ… i zainwestowano w nowe atrakcje dla goÅ›ci. Wybudowany oÅ›rodek jest jednÄ… z gÅ‚ównych atrakcji turystycznych w okolicy. W chwili obecnej wejÅ›cie na teren zakÅ‚adu kosztuje 5 funtów, ale jednoczeÅ›nie bilet ten pozwala zakupić po okazyjnej cenie whisky na terenie sklepu mieszÄ…cego siÄ™ w destylarni. Dla czÅ‚onków Friends of the Classic Malts wejÅ›cie na teren destylarni jest bezpÅ‚atne.
Whisky Royal Lochnagar jest jednym z gÅ‚ównych skÅ‚adników blendów Johnnie Walkera - Blue Label i Gold Label. Jako single malt whisky ta sprzedawana jest w wersji 40% jako 12-letni trunek Royal Lochnagar (część destylatu dojrzewa w beczkach po sherry) oraz wersji 43% - Royal Lochnagar Selected Reserve pochodzÄ…cej tylko z najlepszych, wyselekcjonowanych beczek. Royal Lochnagar Selected Reserve jest starsza od standardowej, 12-letniej edycji, producent jednak nie podaje jej wieku.
Dwa razy Royal Lochnagar stała się częścią serii Rare Malts, w wersjach 23- i 24-letniej.